Macron’la görüşmüştü: Yeni Kaledonya’da protesto lideri gözaltına alındı

Fransa’nın Hint Pasifik bölgesinde bulunan kolonisi Yeni Kaledonya’da bağımsızlık yanlısı protesto lideri Christian Tein, bugün adanın en büyük bağımsızlık yanlısı siyasi partisi Kaledonya Birliği’nin merkezinde gözaltına alındı. Partinin açıklamasında, Tein’in gözaltına alındığı sırada basın açıklaması yapmaya hazırlandığı ifade edildi.

Fransa hükümetinin Yeni Kaledonya’da 10 yıl yaşayan Fransızlara da oy kullanma hakkı verilmesini öngören Anayasa değişikliği hazırlığında olması adada büyük çaplı eylem ve şiddet olaylarına yol açmıştı. Bugüne kadar aralarında iki polisin de olduğu dokuz kişi çıkan olaylarda hayatını kaybetmişti. Bu bağlamda gerilimi düşürmek için geçen ay Yeni Kaledonya’ya giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, burada bağımsızlık yanlısı siyasi figürlerle de bir araya gelmiş, bu isimlerin arasında Tein de yer almıştı.

SEKİZ KİŞİ POLİS OPERASYONUYLA GÖZALTINA ALINDI

Reuters’ın yerel basından aktardığına göre, Tein’le birlikte toplam sekiz kişi bu sabah polis operasyonu ile gözaltına alındı. Gözaltıların şiddet olaylarını tetikleyebileceği endişesi üzerine, pek çok iş yeri, dükkan ve başkent Noumea Belediye Meclisi kapatıldı. Tein’in gözaltına alınmasının ardından, Kaledonya Birliği Genel Başkanı Daniel Goa, sükunet çağrısı yaparak gençlerden bu ‘provokasyona’ karşılık vermemesini istedi.

Tein, başkentte barikatlar kurulmasını organize eden Saha Eylem Koordinasyon Hücresi’ne (CCAT) liderlik ediyordu. CCAT, Kaledonya Birliği partisinin bir parçası.

Tein’in gözaltına alınmasının ardından açıklama yapan Fransız Yüksek Komisyonu ise şehir merkezinin ‘özgür ve güvenli’ olduğunu savundu. Macron, geçen hafta yaptığı açıklamada, seçim ‘reformunu’ askıya aldığını bildirmişti. Adadaki bağımsızlık yanlısı gruplar ise söz konusu yasal düzenlemenin tamamen geri çekilmesini talep ediyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x